Fethiye – Kekova

Fethiye / Kekova (7 Gün)

 

Fethiye ile Antalya iline bağlı Kekova arası denizyolu ile 75 mil mesafededir. Fethiye/Göcek çıkışlı, Ölüdeniz, Kalkan, Kaş ve Kekova 1 haftalık tatiliniz için ideal bir rota olabilir.

Gemiler Adası… Zirvesine ulaştığınızda Ölüdeniz’i, Kelebekler vadisini, Göcek körfezini ve açık denizleri görebileceğiniz bir efsanevi ada. MS. 240’larda meydana gelen büyük depremle sulara gömülen kısmında bir tarihin yattığı St.Nicholas da denilen adadır. Adanın yolları arasında onlarca yıkıntıya rastlarsınız, taş yollarını adımlarken kiliselerin içinde, evlerin avlularında oturup Akdeniz’e bakıp iç çekersiniz.

Fırnaz Koyu… Mavi yolculukların vazgeçilmez durağı olan Fırnaz Koyu, berrak ve turkuaz renkli suları ile akvaryum gibi denizin dibini görebileceğiniz ender yerlerden biridir. Koyda bulunan küçük plajda insanı gençleştirdiğine inanılan çamur ile Çamur banyosu yapabilirsiniz. Çevresi yamaçlarla çevrili olan Fırnaz Koyu’nun kuzeyinden geçen antik suyolu Delikkemer’le sonlanan geniş dağlık alandaki hemen hemen her tepe düzlüğünde yapıya ait kalıntılar vardır.

Kalkan… Derinlik açısından pek sıkıntı yaşatmayan fakat dar bir limanı vardır. Belediyenin işlettiği içinde duş, tuvalet, çamaşırhane, pis su deşarj ünitesi ve Sahil Güvenlik merkezi bulunan bir barınağı bulunur.

 

 

Kaş… Kaş özellikle dalgıç turizmi bakımında ülkemizin önde gelen merkezlerinden biridir. Meis Adası’na en yakın noktayı oluşturan Kaş’ta tarihi eserleri ve doğa güzellikleriyle önemli turizm potansiyeli vardır. Belediyeye ait 20 misafir teknesi kabul eden barınağın dışında, Bucak denizi içinde 2011 yılında hizmete girmiş 160 yatlık bir çekek alanı da bulunan, 472 yat kapasiteli bir Setur Marinası vardır.

Dalış meraklılarının favori bölgelerinden biridir. Kaş’ın etrafında yer alan 6 adet mağaradan Kaş’a 18 km. uzaklıktaki Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası en ünlü olanlardır. Kaş’ın içinde Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı’nda denize girmek mümkündür. Ayrıca kayıkla Limanağzı plajı’na gidilebilir.

Kekova Kekova, Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Kaynaklara çoğu kez “Kakava” diye geçmiştir. 4.5 km²’lik yüzölçümü olmakla birlikte bu adada kimse yaşamamaktadır. Üzerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan adaya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır. İtalyan işgalinden sonra adanın hangi ülkeye ait olacağı konusunda Türkiye ve İtalya arasında bir süre uzlaşılamamış, daha sonra ada 1932 yılındaki anlaşma ile Türkiye’ye bırakılmıştır.

Kuzey tarafında ikinci yüzyılda depremlerle yok olan antik Dolkisthe kentinden kalma batıklara yer yer rastlanır. Kekova, Bizans döneminde yeniden kurulup gelişmiş fakat gelişmesi Arap istilaları yüzünden devam edememiştir. Kekova ve çevresi 18 Haziran 1990’da Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiştir. Tüm yüzüş ve dalışların hükümet tarafından özel izin alınarak yapılması kararlaştırılmışsa da sonraki yıllarda bu yasak, tarihî batık olanlar haricindeki yerler için kaldırılmıştır.

Fethiye/Kekova rota önerisine alternatif olarak Fethiye/Göcek rota önerisini buradan , Fethiye/Marmaris rota önerisini ise buradan inceleyebilirsiniz.